logo

Jak polepszyć pamięć.

1.3. Technika zapamiętywania numerów

Żyjemy w społeczeństwie wypełnionym numerami: numery ubezpieczenia, daty, rejestracje samochodowe, ceny, kody pocztowe itd. Jednak numery są trudne do zapamiętania ponieważ ciężko jest je skojarzyć. Nasz mózg myśli obrazami, nie numerami. Łatwiej nam wyobrazić sobie słonia jedzącego kanapkę z szynką niż ciąg numerów $2,347.91. Jeśli jednak moglibyśmy przetworzyć numery w słowa, słowa które reprezentują jakiś obraz? Okazuje się, że możemy.

Przypuśćmy, że przyporządkowaliśmy każdej cyfrze od 0 do 9 pewną spółgłoskę. Następnie, kiedy musimy zapamiętać numer, przekształcamy numer w spółgłoski, dodajemy samogłoski i formujemy słowo. To słowo może być użyte do sformułowania, o wiele łatwiejszego, skojarzenia, niż gdybyśmy próbowali użyć samego numeru.

Dla przykładu, przypuśćmy, że musimy zapamiętać, iż Stary Testament ma 39 ksiąg. Powiedzmy 3 i 9 przetłumaczymy na M i P osobno. Możemy łatwo dodać samogłoski "A", pomiędzy spółgłoski i na koniec, co da nam wyraz "mapa". Możemy teraz wyobrazić sobie przed nami ogromną mapę z morzem Śródziemnym, Izraelem, Egiptem, ... Ładna mapa Starego Testamentu. Dwa tygodnie później chcemy przypomnieć sobie ile ksiąg było w Starym Testamencie. Przypominamy sobie ogromną mapę z wszystkimi jej częściami. MAPA... spółgłoski M i P... dają nam 3 i 9. 39! Udało się! Jest to sposób dookoła, ale działa. Wszystko dzięki skojarzeniom.

Więc możesz zapytać, skąd mogę wiedzieć, że M jest 3, a P jest 9? Musisz wpierw zapamiętać następującą tabelkę spółgłosek i cyfr. O jejku, możesz powiedzieć. Ale poczekaj... jeśli już zapamiętasz tę tabelkę, może być pomocna przez całe życie! Po drugie, jest nawet schemat jak skojarzyć numery z literami!

NUMER - LITERA/DŹWIĘK - POMOC W ZAPAMIĘTANIU
1 = t,d - t ma jedną pionową kreskę
2 = n - n ma dwie pionowe kreski
3 = m - m ma trzy pionowe kreski
4 = r - r jest głoską wyrazu "cztery"
5 = l - rzymskie 50 = L
6 = j - odwrócone J wygląda jak 6
7 = k,g - wyobraź sobie K narysowane z dwóch 7-mek
8 = f,w - zakrzywiona f ma dwie pętle jak 8
9 = p,b - odwrócone P wygląda jak 9
0 = z,s - wyraz "zero" zaczyna się na Z


Jest to standardowy system mnemoniki używany przez pamięciowych ekspertów. Został zoptymalizowany do łatwego zapamiętania i używania. (Zauważ, że pary liter zostały zgrupowane razem, na podstawie fonetycznego podobieństwa, np. 't' i 'd' lub 'p' i 'b')

Oto niektóre zasady używania numerycznego alfabetu:

Poświęć kilka minut na zapamiętanie liczbowego alfabetu. Dzięki pamięciowym pomocom nie powinno to zająć długo. Zakryj wszystko oprócz kolumny z numerami i spróbuj nazwać literę lub litery. Potem zapisz grupy liter w przypadkowym porządku na papierze, popatrz na te litery i spróbuj przypomnieć sobie odpowiadające liczby.

Jesteś teraz gotowy do zapamiętania każdego numeru! Przypuśćmy, że potrzebujesz zapamiętać datę zawodów kajakarskich – 25 dzień każdego miesiąca. 25 tłumaczysz na NL, które może znaczyć NiL. Teraz wyobraź sobie siebie płynącego kajakiem po Nilu. Kajak, Nil, NL, 25, 25. dzień. To działa!

A co z numerem tablicy Mendelejewa dla Potasu (19)? Może pomyślisz o bananach które mają dużo potasu, a które jadłbyś pod dębem. Dąb- DB- 19. A co ze srebrem (47)? Może srebrny RaK? (RK=47) A złoto (79)? Może pomyślisz o przedziwnej osobie w mieście która ma złote zęby, widoczne przy uśmiechniętej GęBie. GB=79

A co ze znacznie dłuższymi liczbami, np. numer pracownika 857502? Byłoby prawie niemożliwe wymyślić słowo pasujące do "PLKWLW", ciężko byłoby również wymyślić serie słów, które nie mają dodatkowo innej spółgłoski. Podzielmy numer na trzy części: 957-875-8. Teraz, wymyślmy słowo do każdej części.

Może 'PLiK', 'WęGieL' i 'Wąchać'. Wyobraź sobie, że wchodzisz do swojego biura i podchodzisz do szafki z plikami (PLiK). Otwierasz ją i widzisz, że ktoś wrzucił do niej węgiel! A kiedy otwierasz szufladę, ona okropnie cuchnie! Następnym razem gdy wypełniasz jakiś formularz w biurze, wszystko co musisz zrobić to przypomnieć sobie historyjkę i zapisać 857502.

następna strona: Technika zapamiętywania listy

Powyższy artykuł jest tłumaczeniem przewodnika How to Improve Your Memory Kevina Jay North.
©2001-2013 DC