logo

Jak polepszyć pamięć.

1.4 Technika zapamiętywania listy

Zapamiętywanie krótkiej listy

Przypuśćmy, że zamierzasz pójść do sklepu spożywczego i potrzebujesz kupić pięć pozycji: jajka, chleb, bekon, ser i mleko. Jak zapamiętasz tę listę? Dla krótkiej listy, najprostszym sposobem jest "łączenie" słów razem w długi łańcuch, na przykład tak: jajka → chleb → bekon → ser → mleko.

Następnie wymyśl jakąś historyjkę łączącą pozycje razem. Np.: wyobraź się wchodzącego do sklepu spożywczego z torbą w ręku. Zaczynamy z torbą na spożywcze zakupy, ponieważ to spożywcza lista – trudno byłoby skoczyć od razu do jajek. Na rogu ulicy ktoś pojawia się znikąd, wręcza ci jajko i odchodzi. Oszołomiony, bierzesz jajko i wrzucasz do torby. Ono się rozbija i robi bałagan. (bałagan jest żywym obrazem w twoim umyśle, który wzmacnia obraz "jajka" jeszcze bardziej). W międzyczasie następna osoba pojawia się znikąd i wręcza ci chleb, nie chcesz go włożyć do torby, więc niesiesz go w ręce. Trzymasz go za sznurek, a on się kręci gdy idziesz.

To już jest długa historyjka, ale pamiętaj: nie piszesz jej na papierze, po prostu myślisz o niej w głowie, więc trwa to chwilę. Na tyle szybko, że dodatkowe szczegóły mogą być przydatne – do lepszego przypomnienia sobie później. Na im więcej sposobów pomyślisz o przedmiocie (np. myślisz o jego wyglądzie, dotyku, zapachu, itp.) tym większą masz szanse przypomnieć go sobie później!

Nagle, znajdujesz bekon na chodniku, którym idziesz, i on się rozwala pod twoimi stopami. Tłuszcz dostaje się na twoje buty. Potem na ziemi znalazł się ser, i ... oczywiście w niego wdepnąłeś. Fuu! Teraz na twoich butach znajduje się tłuszcz i kleisty ser. Kiedy docierasz do sklepu, nie ma tam kranu ani wody, więc, co dziwne, bierzesz litr mleka. Otwierasz je i wylewasz na buty żeby je wyczyścić! (Nie martw się, to tylko wyobraźnia - nie zrobiłbyś tego nigdy w prawdziwym życiu!)

Jej, cóż za pasjonujące zakończenie historii. Zauważ, że nie włożyliśmy wszystkich artykułów spożywczych w torbie jedno za drugim. W tym przypadku byłoby to podobne do wymieszania ich razem! Więc użyliśmy różnorodności. Historyjka była zabawna, możesz teraz się zatrzymać, oderwać wzrok od tego dokumentu, pomyśl o całej historii jeszcze raz i przypomnij sobie pięć rzeczy. Spróbuj ponownie jutro rano i sprawdź czy wciąż będziesz pamiętać!

Zapamiętywanie długiej listy

Lista zakupów była prosta, ale co z dłuższymi listami, jak np. lista wszystkich stanów USA? Jeśli zapomnisz słowo które stoi pomiędzy innymi, łańcuch się rozerwie i zapomnisz resztę! Ponadto, jeśli chcesz przypomnieć 15. stan (użyteczne jeśli zapamiętałeś stany w kolejności populacji lub rozmiaru) musisz przypomnieć sobie pierwsze 14. Innym sposobem na zapamiętanie listy są słowa-haki, inaczej: zakładki).

Zanim rozpoczniemy, zapamiętaj tę krótką listę zakładek. Zauważ, że są one ponumerowane i zakładka tłumaczy się na właściwy numer, więc powinieneś być w stanie od razu sformułować jakieś skojarzenia.

1 - Duch
2 - Nóż
3 - Mysz
4 - Ryż
5 - Liść

Poćwicz przypominanie tych słów-haków pamięciowych przed dalszym czytaniem.

Teraz, użyj tych zakładek do zapamiętania pięciu polskich miast: Białystok, Łódź, Częstochowa, Kołobrzeg, Zielona Góra. Weźmiemy każdą z zakładek i umieścimy w zacytowanej liście. Następnie utworzymy proste skojarzenia w parach pomiędzy słowami. Zauważ, że zamiast tworzenia dużego łańcucha, pracujemy tylko z małymi parami.

zakładkamiasto do zapamiętaniaskojarzenie
1. Duch Białystokwyobraź sobie ducha na stoku pokrytym śnieżno białym śniegiem
2. NóżŁódźłódź płynąca wprost na rekina, którego wystająca płetwa wygląda jak nóż
3. MyszCzęstochowamysz, która się co chwile śmiesznie chowa
4. RyżKołobrzegpole ryżowe położone przy brzegu
5. LiśćZielona Góragóra pokryta lasami, a na ziemi pełno liści

Po przestudiowaniu powyższych skojarzeń, zakryj je i popatrz na same słowa-zakładki. Czy możesz nazwać wszystkie (5) miast z listy? Mam nadzieję, że tak. Zauważ, że rozwiązaliśmy nasz problem. Nasz łańcuch przedmiotów zmienił się w łańcuch numerów, łatwą listę: 1,2,3,4,5. A te liczby odpowiadają pewnym słowom, które po małej praktyce łatwo będziesz mógł nazwać. W końcu skojarzyliśmy proste pary słów: zakładki z rzeczywistą listą rzeczy. Prawdopodobnie mógłbyś zrobić to przy użyciu metody zapamiętywania krótkiej listy – nie chciałem ci dawać długiej listy tak szybko – ale jest oczywistym, że ta metoda jest pomocna przy zapamiętywaniu dłuższych list (jak np. 50 stanów Ameryki).

Do zapamiętania dłuższej list, wszystko co musisz zrobić to zapamiętać podstawową część słów-zakładek, słów wynikających z przyporządkowanego im numeru. Pewne przykładowe słowa są podane poniżej, możesz także wymyślić własne. Próbuj wymyślić jak najkrótsze słowa do listy, ponieważ wiele różnych słów może służyć za numer, a ty chcesz zredukować liczbę możliwości. (Przy zapamiętywaniu numerów, które nie są zakładkami, możesz stosować dłuższe wyrazy, ponieważ w tym przypadku będziesz przekształcać słowa w numery, a słowa zawsze dają unikalny numer.)

1 - Duch11- TaTa21- NiT31- MaTa41- RaDio
2- Nóż12- TiNa22- NeoN32- MiNa42- RaNa
3 - Mysz13- TaMa23- NeMo33- MaMa43- RaMa
4 - Ryż14- TiR24- NoRa34- MuR44- RuRa
5 - Liść15- TaLerz25- NiL35- MoL45- RoLa
6 - Jeż16- TaCa26- NoC36- MaJa46- RaCa
7 - Kość17- ToGa27- NoGa37- MaK47- RaK
8- Wąż18- ToFfi28- NaWa38- MeWa48- RaFa
9 - Pszczoła19- DąB29- NieBo39- MaPa49- RyBa
10- Tezeusz20- NoS30- MeSa40- RoSa50- LiS

Metoda ze słowami-hakami jest świetna do listy przedmiotów, które muszą być w specyficznym porządku, ponieważ słowa-haki są przypisane określonym numerom. Zakładając, że wcześniej zapamiętałeś pięć słów-zakładek (haków), zauważ jak łatwo możesz przypomnieć sobie czwartą rzecz – 4-ryż...Kołobrzeg – bez przejścia przez pozycje 1 do 3. Dla nieuporządkowanych list, w których numer jest nieistotny, możesz nawet wymienić pozycje w liście, aby uzyskać łatwiejsze skojarzenia.

następna strona: Perfekcja wymaga praktyki

Powyższy artykuł jest tłumaczeniem przewodnika How to Improve Your Memory Kevina Jay North.
©2001-2013 DC