logo

Jak polepszyć pamięć.

1.1 Jak działa nasza pamięć?

Pamiętamy informacje poprzez skojarzenia. Każda informacja, w naszej pamięci, jest w jakiś sposób powiązana z innymi. Dla przykładu: jeśli podam słowo jabłko – o czym myślisz? Pewnie o czymś takim:
- JABŁKO: czerwone, okrągłe, słodkie, drzewo, owoc. Ale jest niepodobnym, żebyś zobaczył "jabłko" i pomyślał o "psie" (chyba, że np. zapamiętałeś jakieś zabawne wydarzenie, w którym Twój pies badał jabłko). A co, jeśli byłbyś zapytany o siódmą literę alfabetu? Prawdopodobnie nie wiedziałbyś, że siódmą jest litera "G", ale łatwo mógłbyś pomyśleć: ABCDEFG, i powiedzieć G. Użyłbyś wtedy skojarzenia, aby uzyskać literę "G", ponieważ wiedziałeś, że A jest pierwsza, potem wymieniałeś następne w kolejności, aż doszedłeś do właściwej.

Czy większość z nas ma złą pamięć?

Większość z nas ma dobrą pamięć, ale po prostu nie ćwiczyliśmy używania jej efektywnie.

Jeśli powyższe jest prawdą, to czemu tak trudno mi zapamiętać informacje?

Nasza pamięć działa poprzez skojarzenia. Jeśli nie ma skojarzenia pomiędzy informacjami, trudno jest je zapamiętać. Dla przykładu: przypuśćmy, że musisz zapamiętać - Twój samolot startuje o godz. 2 po południu. Nie ma nic o samolocie co by sugerowało bardziej numer 2, niż jakikolwiek inny (przynajmniej na pierwszy rzut oka). Wobec tego godzinę 2-gą jest łatwo zapomnieć. Podobnie, twój najlepszy przyjaciel trudno kojarzy się z jego numerem telefonu, narzuconym ciągiem cyfr. Lub jak nowe słowo, np. hipokamp, kojarzy się z tym co wiesz?

Jak możemy lepiej zapamiętać?

To proste. Jeśli pamięć działa poprzez skojarzenia, aktywnie tworzymy skojarzenie pomiędzy dwoma informacjami. Np. dla samolotu, jeśli mamy zapamiętać godzinę 2, możemy wyobrazić sobie samolot i zauważyć, że ma on 2 skrzydła. Dwa skrzydła, godzina 2. Jest skojarzenie. Mamy teraz dziesięć razy większą szansę zapamiętać godzinę startu samolotu po tym jak wygaśnie ona z pamięci krótkotrwałej.

Czasem skojarzenie przychodzi łatwo. Np. zostałeś przedstawiony panu Górskiemu, który żyje w górach. Pan Górski i góry. Łatwe, prawda? Lub co jeśli starasz się zapamiętać numer klasy, w której będzie lekcja chemii, i okazało się, że nr Twojego domu jest taki sam. Kolejne naturalne skojarzenie! Czy myślisz, że miałbyś problem w ich zapamiętaniu?

Gdy kawałki informacji nie są w sposób oczywisty powiązane, musimy wykazać się odrobiną twórczego myślenia w łączeniu ich razem. Ale to nie jest takie trudne na jakie wygląda. Większość z nas nauczyła się rymów i akronimów w szkole, które pomogły nam zapamiętywać pewne rzeczy. Czy któreś z poniższych brzmią dla Ciebie znajomo?

Czemu działają? Ponieważ tworzą łatwe do zapamiętania skojarzenie pomiędzy sobą i informacją, która ma być zapamiętana.

Pomysł jest aby być kreatywnym i sprytnym. Nie musisz wymyślać rymu lub wiersza za każdym razem gdy chcesz coś zapamiętać - po prostu pomyśl w myślach o obrazie, który łączy informacje razem, najlepiej coś niezwykłego lub głupiego, gdyż łatwiej to zapamiętujemy. Np. przypuśćmy: chcesz zapamiętać, że boisko znajduje się na ulicy Klonowej. Możesz wyobrazić sobie w myślach 'napakowanego' piłkarza jedzącego piłkę nożną na śniadanie... nalewa trochę klonowego syropu na piłkę, kroi kawałek i je to!

Aby zademonstrować jak efektywnie to działa, popatrz na następującą listę słów i spróbuj wymyślić skojarzenie pomiędzy lewym, a prawym słowem w każdym rzędzie. Niektóre będą łatwe, inne trudniejsze. Dla przykładu, dla pierwszej pary możesz wyobrazić sobie mysz, która ma długie, kręcone włosy w formie litery S.

myszS
futroR
pociągmost
fosałódź
popcornkrzesło
słońnaleśnik
szczot. do zębówkanał
parasoltrójkąt

Po tym jak ułożysz skojarzenia (jeśli będziesz miał problem z jednym lub dwoma – w porządku, na razie po prostu je omiń), zakryj prawą stronę listy i spróbuj nazwać słowo powiązane z każdym słowem z lewej strony. Jeśli sformułowałeś żywe skojarzenia, możesz być zdziwiony jak szybko i łatwo byłeś w stanie zapamiętać wszystko!

Następna strona: Więcej na temat skojarzeń

Powyższy artykuł jest tłumaczeniem przewodnika How to Improve Your Memory Kevina Jay North.
©2001-2013 DC