logo
faq

Jak możemy wykorzystywać intensywniej mózg?

Tak na dzień-dobry, to zapewniając, że mamy w diecie potrzebne składniki i witaminy, które są używane w mózgu do syntezy neuroprzekaźników.

W dziale suplementy sa naturalne środki, które np. zwiększają ilość neuroprzekaźnika biorącego udział w pamięci, usprawniając zapamiętywanie.

Sposoby na pobudzenie neuronów do intensywniejszej pracy:

Pobudzony neuron potrzebuje mniejszej stymulacji z sąsiednich neuronów, aby samemu wygenerować impuls. Naturalna skłonność neuronów do generowania impulsów jest prawdopodobnie kompromisem pomiędzy zużyciem energii, a sprawnością umysłową – generowanie impulsów przez neurony jest energochłonne, a w przeszłości nasi przodkowie umierali z głodu (w Afrycie wciąż się to zdarza), stąd oszczędność każdego kcal energii w naszym organizmie była istotna na drodze ewolucji. W szachy z lwami na stepie nie graliśmy, a sklepów z jedzeniem nie było – sprawność energetyczna naszego organizmu była istotna.

Innym sposobem na zwiększenie sprawności mózgu jest mielinizacja.


Co to jest na mielinizacja?

Tworzenie otoczek mielinowych wokół aksonów, które ich jeszcze nie posiadają, a mogą mieć (aksony w istocie białej) oraz (dla tych które już mają) dodatkowych warstw otoczek oraz dodatkowych węzłów Ranviera.12 Otoczka mielinowa zwiększa sprawność energetyczną neuronu i przyśpiesza przekazywanie impulsów – końcowy efekt jest taki, że myślimy szybciej i sprawniej. Otoczki te tworzone są na aksonach, które często przenoszą impulsy1234 – zaczynamy być lepsi w tym w co się angażujemy.1 Te obszary mózgu, które odpowiadają za to co jest naszą mocną stroną, mają już dużo otoczek mielinowych, więc dodatkowe efekty będą malejące. Takie otoczki tworzone są przez oligodendrocyty kilka tygodni od intensywnej pracy umysłowej.


Co wpływa na mielinizację?

Praca neuronów12 – to dlatego dziecko pozbawione bodźców nie rozwija się1, dziecko które nie słyszało chińskiej mowy będzie mieć problem z wyróżnieniem dźwięków chińskiego, itp. Te "zaległości" można częściowo nadrobić w każdym wieku, tzn. mielinizację można nadrobić, problem w tym że mało używane obszary istoty szarej tracą neurony.

W Polsce od 1997 r. sól jest wzbogacona w jod, ale na świecie powodem spowolnienia mielinizacji bywa niedoczynność tarczycy z powodu niedoboru jodu, co powoduje obniżone IQ.1234

Czyli przede wszystkim myślenie. W przypadku dziecka: stymulowanie mózgu wzbudzaniem ciekawości, zabawą umysłową, itd. Np. włączenie czasem chińskiego kanału w TV, dawanie powąchać różne przyprawy, itp.

Dieta zapewniająca potrzebne składniki pomaga. Pozytywny wpływ ma cholesterol123 (choć może większość cholesterolu jest syntezowana w mózgu1), ω-3123 (szczególnie EPA1), białka.1 Istotne są witaminy B91, B121, D1 i K1 oraz żelazo.1234

Alkohol hamuje mielinizacje.123 Hormony tarczycy też mają wpływ.1 Niedoczynność tarczycy zmniejsza mielinizacje – w przypadku niedoczynności na tle autoimmunologicznym, czy w ogóle choroby autoimmunologicznej, warto spojrzeć na najnowsze badania123 i uzupełnić ew. niedobór witaminy D.12

©2001-2013 DC