logo

Jak polepszyć pamięć.

1.5 Praktyka czyni mistrzem

W tym momencie znasz już zbiór technik efektywniejszego zapamiętywania: wymyślanie obrazów i tworzenie skojarzeń, tworzenie żywych i zabawnych obrazów, zamiany numerów w obrazkowe słowa, "łączenia" różnych pozycji w listy i łączenie parami pozycji z hakami pamięciowymi – to wszystko w celu zapamiętania listy. To są podstawowe techniki. Jeśli przeczytasz książkę, lub inną stronę internetową, na temat poprawy pamięci, możesz znaleźć inną terminologię, ale podstawowe pomysły są takie same.

To czego się właśnie nauczyłeś możesz stosować w życiu, od zaraz, w łatwiejszym zapamiętywaniu, ale jeśli myślisz poważnie na temat znacznego poprawienia pamięci, sugeruje postudiować więcej na temat pamięci. Zachęcam cię do znalezienia książki lub sprawdzenia kilku innych stron internetowych.

Perfekcja wymaga praktyki!

Zachęcam do praktyki pamięci każdego dnia. Jako metaforę rozważ to: jeśli ktoś uczy cię jak prowadzić samochód i studiujesz uważnie instrukcję obsługi samochodu, uczysz się perfekcyjnie wszystkiego o samochodzie, nie znaczy, że wskoczysz do auta i zaczniesz jeździć bezbłędnie po centrum Warszawy! Wiesz co masz robić, ale jest niezręcznie z początku, bo nie masz praktyki.

W taki sam sposób powinieneś praktykować techniki pamięci, których się nauczyłeś. W tej chwili wciąż może ci zabierać jakiś czas wymyślanie w wyobraźni stosownych obrazów; jeszcze nie nauczyłeś się jakie obrazy działają lepiej dla ciebie niż dla innych. Popatrz na świat wokół ciebie i znajdź rzeczy do zapamiętania, np. numer telefonu do kuzyna, przepis na twoją ulubioną potrawę, słownictwo twojego szkolnego podręcznika, kilka zdań po francusku, które zawsze chciałeś zapamiętać, rejestracje twojego samochodu lub numer prawa jazdy. Itp. Próbuj! Jeśli masz problemy, nie poddawaj się. Powiedz sobie: "Wiem, że jest sposób na zapamiętanie tego i nie zamierzam się poddać. Będę pracował nad tym, aż mi się uda!".

Wygląda na to, że jesteś na dobrej drodze! Nie poddawaj się i praktykuj, jestem przekonany, że poradzisz sobie dobrze i może nawet zaskoczysz samego siebie!

Kevin Jay North.

poprzedni: "Technika zapamiętywania listy" ; strona główna - "Pamięć"

Powyższy artykuł jest tłumaczeniem przewodnika How to Improve Your Memory Kevina Jay North.
©2001-2013 DC