logo

Dziennik aktywności - przekonywanie się na co naprawdę tracimy czas

Dziennik aktywności pomoga analizować jak naprawdę spędzamy czas. Po pierwszym użyciu takiego dziennika, można być zaskoczonym ilością marnowanego czasu! Łatwo zapomnieć czas spędzony na rozmowy z kolegami, robienie kawy, jedzenie obiadu, itp.

Możemy być również nieświadomi tego, że poziom naszej energii może być zmienny podczas różnych pór dnia – większość ludzi funkcjonuje na rożnych poziomach efektywności o rożnych porach. Nasza efektywność może różnić się w zależności od poziomu cukru we krwi, czasu od ostatniej przerwy, poziomu stresu, niewygody, itp. Mamy też dobowe rytmy czujności i poziomu energii.

Prowadzenie dziennika aktywności

Prowadzenie dziennika aktywności przez kilka dni pomoże nam zrozumieć jak spędzamy czas i kiedy działamy najlepiej. Bez modyfikacji naszego zachowania, na tyle na ile to możliwe, spisujmy zajęcia, którymi się zajmujemy. Za każdym razem gdy zmieniamy zajęcie, kiedykolwiek otwieramy pocztę, zabieramy się do pracy, robimy kawę, plotkujemy z kolegami, czy zaczynamy robić coś innego, spisujmy czas zmiany zajęcia.

Razem z zapisywaniem aktywności zapiszmy także jak się czujemy, poziom senności, zmęczenia, energii, itp. Wykonujmy to okresowo przez cały dzień. Możemy połączyć dziennik aktywności z dziennikiem stresu.

Nauka z dziennika

Gdy już spiszemy zajęcia przez kilka dni, przeanalizujmy ten dziennik. Możemy być zaskoczeni gdy ujrzymy ilość czasu spędzonego na zajęcia o małej wartości.

Możemy również zauważyć, że jesteśmy energiczni w pewnych porach dnia i zmęczeni w innych. Zależy to m.in. od przerw, czasu i ilości posiłków, a także jakości składników pokarmowych. Dziennik aktywności daje możliwości eksperymentowania tymi czynnikami i sprawdzania efektów.

Podsumowanie

Dziennik aktywności pomaga przekonać się jak naprawdę spędzamy czas. Może pomóc śledzić zmiany w stopniu pobudzenia i efektywności podczas różnych pór dnia.

Po przeanalizowaniu dziennika aktywności będziemy w stanie lepiej dostrzec i wyeliminować czas tracony na zajęcia niskiej wartości. Będziemy także znać pory dnia, w których jesteśmy najbardziej produktywni, dzięki czemu będziemy mogli planować istotne zajęcia na okresy największej produktywności.

Następna strona: Plany działania

Tłumaczenie na j. polski i publikacja w serwisie szybkanauka.net za pozwoleniem autora MindTools.
©2001-2013 DC