logo

Optymalne miejsce nauki

Biurko

Położenie biurka

Siedząc przed biurkiem powinieneś widzieć cały pokój. Pozycja, w której siedzisz tyłem do drzwi jest najgorszą z możliwych: będziesz się denerwować (nawet podświadomie), że ktoś jest za Twoimi plecami i tej osoby nie widzisz. A gdy ktoś naprawdę wchodzi będziesz zmuszony się obracać, co jest niewygodne, frustrujące i stawia Cię w gorszej sytuacji od osoby wchodzącej. Wpływa na Twój niepokój i zdolność skupienia się. Siedząc przed biurkiem powinieneś widzieć cały pokój, a przynajmniej drzwi wejściowe; w pokoju, w którym pracujesz powinieneś czuć się swobodnie, komfortowo i czuć się "panem sytuacji".

Powietrze

Temperatura

Optymalna temperatura do nauki (i pracy umysłowej) to 20-22 stopnie C.

Tlen

Pokój, w którym są zamknięte okna i drzwi, nie ma wentylacji, wciąż wymienia powietrze (np. małymi szparami w oknie, a nawet ścianami, które w bardzo małym stopniu zwykle przepuszczają powietrze), ale następuje to bardzo wolno. Siedząc w pokoju wiele godzin zużywasz tlen i zwiększasz stężenie dwutlenku węgla. Mniejsza ilość tlenu w płucach to mniejsza ilość tlenu w krwi, a to mniejsza ilość tlenu w mózgu... a to mniejsza efektywność pracy umysłowej i większa senność. Postaraj się o swobodną cyrkulacje powietrza przez pokój, w którym się uczysz. Np. z jednej strony lekko uchylone okno, z drugiej drzwi. Dwutlenek węgla (którego chcesz się pozbyć z pokoju) jest ok. 1,5 razy cięższy od powietrza - weź to pod uwagę jeśli masz wpływ na kierunek cyrkulacji powietrza (wentylatory) i wysokość otworów.

Wilgotność

Optymalna wilgotność wynosi 50-65%. Zbyt niska wilgotność (o którą łatwo szczególnie zimą, gdy działa ogrzewanie) wywołuje problemy ze skórą (jej wysychaniem, suche powietrze "wysysa" z nas wodę, psuje nam cerę), gorszą pracą systemu immunologicznego (większe ryzyko choroby), ogólny dyskomfort (w skrajnych wypadkach może wywoływać nawet krwawienie z nosa), a to przekłada się na problemy z koncentracją. Zbyt wysoka wilgotność (o którą w Polsce zwykle nie musimy się jednak martwić) wywołuje duszność, a to również nie pomaga w koncentracji uwagi.
Sposobem na zwiększenie wilgotności w domu, np. zimą, są rośliny, zbiorniki wody (lub mokre ręczniki) na kaloryferach, nawilżacze powietrza.

Oświetlenie

Naturalne jest najlepsze dla dobrego samopoczucia, a to przekłada się m.in. na efektywność pracy umysłowej. Najlepiej gdy pada z boku, z lewej strony. Przy pracy przed monitorem tak samo – najlepiej gdy pada z boku, nie odbija się wtedy od monitora, ani Cię nie razi wprost.

W nocy, gdy jesteś zmuszony używać sztucznego oświetlenia – pamiętaj, że różne typy oświetlenia generują różne zakresy fal elektromagnetycznych, które różnie na nas działają. Oczywiście najlepsze jest takie oświetlenie, które jest najbardziej zbliżone do naturalnego (i nie chodzi tu tylko o zakres spektrum, ale też natężenie każdej z częstotliwości). W praktyce jednak nie ma dużych różnic pomiędzy efektywnością pracy w różnym typie sztucznego oświetlenia (świetlówki, halogeny, etc.). Natomiast jest wyraźna różnica pomiędzy pracą przy naturalnym świetle, a sztucznym. Oświetlenie sztuczne o temperaturze koloru pomiędzy 3500K, a 4100K uważa się za najbardziej optymalne do nauki i czytania. Parametr CRI (Color Rendering Index) – im większy tym lepszy (100 to maks.; 100 ma naturalne światło) i... droższa żarówka. Minimum CRI do nauki to 70.

Podłoga

Postaraj się o dywan na podłodze – tłumi dźwięki pozwalając Ci się lepiej skupić.

Praca przy komputerze

Pracując intensywnie przy komputerze czasem zapominamy... mrugać powiekami zwilżając nasze oczy. Od czasu do czasu warto więc... chwilkę pomrugać. A także spojrzeć na chwilę gdzieś dalej (np. za okno, na dalekie budynki). Koniecznie zadbaj aby Twój monitor pracował z częstotliwością odświeżania pionowego co najmniej 75Hz (ten wymóg nie dotyczy ekranów LCD).

©2001-2013 DC