logo

Medytacja

Relaksacja przez utrzymywanie skupionej uwagi na jednej rzeczy

Ideą medytacji jest skupiać się na jednej, relaksującej myśli przez dłuższy czas. Dzięki temu nie myślimy o problemach, które powodują stres. To daje naszemu organizmowi czas na rozluźnienie, odzyskanie sił.

Techniki medytacji

Esencją medytacji jest uciszyć myśli przez skupienie się na jednej rzeczy. W przeciwieństwie do hipnozy, która jest bardziej pasywnym przeżyciem, medytacja jest aktywnym procesem, który stara się wykluczyć inne myśli dzięki koncentracji myśli na temacie medytacji.

Najlepiej gdy organizm jest rozluźniony. Ciało powinno być w pozycji, w której możemy przebywać wygodnie przez dłuższy okres czasu (20-30 minut). Jeśli jesteśmy wystarczająco giętcy: pozycja lotosu może być odpowiednia. Siedzenie w komfortowym fotelu lub leżenie na łóżku też może być efektywne.

Możemy użyć różnych technik koncentracji. Którą wybierzemy zależy od osobistych upodobań. Niektóre z nich to:

Istotnym jest, aby utrzymać skupioną uwagę. Jeśli pojawią się inne myśli, pozwólmy im "odpłynąć". Wyobraźmy sobie przyczepianie myśli do obiektów i "przesuńmy" te obiekty poza obszar skupienia.

Możemy zauważyć, że uwaga załamuje się gdy zaczynamy martwić się o upływający czas. W takim przypadku dobrze jest uprzednio ustawić budzik na czas, w którym mamy zakończyć medytacje.

Praktykowanie medytacji zwiększa nasza zdolność do koncentracji.

Podsumowanie

Medytacja jest jedną z metod relaksacji. Daje okres spokoju i czas, w którym możemy dać ciału odpocząć i oczyścić umysł ze stresujących myśli. Polega na koncentrowaniu się na jednej rzeczy przez dłuższy okres czasu, zwykle 20-30 minut. Obiektem koncentracji może być oddychanie, konkretny obiekt, dźwięk lub wyobrażona scena.

Następna strona: Ćwiczenia fizyczne

Tłumaczenie na j. polski i publikacja w serwisie szybkanauka.net za pozwoleniem autora MindTools.
©2001-2013 DC