logo

Samo-hipnoza i autosugestia – techniki relaksacji

Hipnoza ma złą reputacje. Wiele osób przez wiele lat żyło dzięki używaniu tej użytecznej techniki wraz z niesprawdzonymi religijnymi, mistycznymi i magicznymi rytuałami.

Hipnoza jest stanem umysłu, w którym:

Samo-hipnoza jest używana, aby dostarczyć naszej podświadomości pozytywne afirmacje i sugestie, które w innym wypadku przeszłyby przez krytyczny proces w umyśle, który by je odrzucił. Możemy używać tego "programowania" jako efektywnej metody redukcji stresu i zwiększania odprężenia.

Zwykła hipnoza jest często nieefektywna w redukcji stresu, jako że wymaga obecności hipnotyzera. Samo-hipnoza jest całkiem łatwa, a posiada zaletę, że to całkowicie my kontrolujemy co jest proponowane do naszego umysłu gdy jesteśmy w stanie podatnym na sugestie.

Hipnotyzowanie samego siebie

Na początek najlepiej znaleźć miejsce, w którym nikt nie będzie nam przeszkadzał. Usiądźmy lub połóżmy się, wyeliminujmy wszystko co może nas rozproszać i odprężmy się. Tak będzie nam łatwiej użyć tej techniki – jednak gdy zdobędziemy praktykę, odkryjemy że możemy używać samo-hipnozy prawie wszędzie. Oczywiście nie powininniśmy używać jej gdy potrzebujemy być czujnym – np. gdy kierujemy pojazdem lub operujemy jakąś maszynerią.

Pierwszym krokiem, aby się zrelaksować, jest zamknięcie oczu i próba użycia wyobrażonych fal relaksacyjnych spływających w dół naszego ciała, z czubka głowy w dół, zmywających stres. Niech fale te biegną gdy oddychamy, najpierw obmywając głowę, potem szyje, ręce, na końcu nogi. Poczujmy odprężające się mięśnie, fale rozluźnienia przepływające przez nie.

Alternatywną techniką jest skupić wzrok na punkcie ściany lub jeździć windą w górę i w dół wysokiego budynku, powoli relaksując się i robiąc się sennym. Metoda jaką wybierzemy do indukcji hipnozy zależy od nas.

Następnym krokiem jest użyć sugestii, aby pogłębić stan. To jest tak proste jak powiedzenie do siebie np. "Czuje się odprężony i spokojny. Z każdym oddechem staje się jeszcze bardziej rozluźniony."

Gdy już będziemy zrelaksowani i skupieni na własnych sugestiach, będziemy w stanie samo-hipnozy. Sugestie wpajamy sobie gdy powtarzamy je sobie w tym odprężonym stanie.

Sugestia i hipnoza

Zanim wejdziemy w stan hipnozy, dobrze jest wpierw zastanowić się nad sugestiami, które chcemy zastosować. Sugestie mogą być prostymi afirmacjami, które odwracają skutki negatywnego myślenia. Alternatywnie możemy także użyć ich do zmiany psychicznego nastawienia lub zwiększenia zaufania w osiągnięcie wyznaczonych celów.

Gdy już będziemy zdecydowani co chcemy użyć jako sugestii, spędźmy chwilę by przygotować konkretnie wyrażenia (słowa) jakie użyjemy dla każdej sugestii – powinny być krótkie, pozytywne i silne. Powtarzajmy je do siebie gdy będziemy w hipnozie.

Efektywne użycie hipnozy może:

Sugestie mogą być użyte też bez hipnozy, gdy jesteśmy pobudzeni, lecz używanie sugestii w stanie samo-hipnozy czyni je bardziej efektywnymi.

Podsumowanie

Samo-hipnoza jest jedną z metod relaksacji. Używa wyobraźni, aby przenieść nas w stan odprężenia.

W hipnozie warto używać pozytywnych sugestii. Pomaga to "programować" umysł budującymi pewność siebie afirmacjami. Przez budowanie pewności siebie likwidujemy stres.

Następna strona: Medytacja

Tłumaczenie na j. polski i publikacja w serwisie szybkanauka.net za pozwoleniem autora MindTools.
©2001-2013 DC