logo

Wyobraźnia

Kontrolowanie poziomu stresu umysłem

Wyobraźnia jest istotną metodą redukcji stresu, szczególnie jeśli jest stosowana razem z metodami fizycznej relaksacji, np. z głębokim oddychaniem.

Niektóre czynniki otoczenia mogą być relaksujące, podczas gdy inne mogą być stresujące. Do redukcji stresu używamy wyobraźni do rekreowania miejsc lub scen, które są odprężające. Im intensywniej wyobrażamy sobie miejsce lub sytuacje, tym mocniejsze i realistyczniejsze będzie przeżycie.

Co to jest "wyobraźnia"?

Pamiętajmy, że nasz mózg jest masą komórek nerwowych. Zmysły naszych organów przemieniają sygnały z otoczenia w impulsy nerwowe. Te dochodzą do obszarów w mózgu, który interpretuje otoczenie. Wyobraźnia kreuje podobne impulsy, które dochodzą do obszarów mózgu interpretujących zewnętrzny świat.

Efektywność wyobraźni może być zmierzona przy pomocy sprzętu, który mierzy stres ciała (mierzy np. aktywność elektryczną mięśni, rezystywność skóry przez pot skóry, puls, itp.). Poprzez wyobrażanie miłej sceny, która redukuje stres, możemy spowodować, aby wskaźnik poruszał się w jednym kierunku. Poprzez wyobrażenie nieprzyjemnej i stresującej sytuacji, możemy go poruszyć w drugą stronę.

Wyobraźnia w redukcji stresu

Jednym z używanych zastosowań wyobraźni do redukcji stresu jest wyobrażać sobie scenę, miejsce lub zdarzenie, które pamiętamy jako bezpieczne, spokojne, piękne i szczęśliwe. Możemy użyć wszystkich zmysłów: obrazu, z dźwiękami wody i ptaków, zapachem ściętej trawy, smakiem dobrego wina, ciepłem słońca, itd. Użyjmy wyobrażonego miejsca jako ucieczki od stresu i presji.

Sceny mogą zawierać rozbudowane obrazy; możemy np. wyobrażać sobie leżenie na plaży w przyjemnej zatoce. Możemy "widzieć" klif, morze i piasek wokół, "słyszeć" fale uderzające w skały, "czuć" sól w powietrzu, czuć ciepło słońca i lekki podmuch wiatru na ciele. Innymi obrazami mogą być górskie widoki, pływanie w tropikalnym basenie, lub cokolwiek co uznamy za uspokajający obraz.

Inną użyciem wyobraźni w relaksacji jest wyobrażenie sobie stresu odpływającego z ciała. Można też wyobrazić sobie stres, roztargnienie i codzienne problemy życia zamknięte razem na kłódkę w skrzyni, wyrzucone i utopione.

Wyobraźnia w przygotowaniach i próbach

Możemy także używać wyobraźni w próbach przed wielkim wydarzeniem. Umożliwi nam to przejście przez wydarzenie w umyśle. Pozwoli to przygotować się na to może się zdarzyć. Możemy przemyślać nasze odpowiedzi i reakcje -- da nam to pewną praktykę w radzeniu sobie z przewidywanymi sytuacjami. Wyobraźnia pozwala także spróbować przeżyć osiągnięcie celów przed ich prawdziwym osiągnięciem. To pomaga mieć więcej wiary w siebie, której potrzebujemy by robić coś dobrze. Atleci odnoszący sukcesy, używają wyobraźni w ten sposób, aby przygotować ważne występy.

Podsumowanie

Używając wyobraźni zamieniamy aktualne przeżycia ze scenami z wyobraźni. Nasz organizm reaguje na wyobrażone sceny prawie jak gdyby były prawdziwe.

Aby zrelaksować się przy pomocy wyobraźni, wyobraźmy sobie ciepłe, komfortowe, bezpieczne i przyjemne miejsce, i cieszmy się nim przy pomocy wyobraźni.

Skuteczność wyobraźni może być pokazana przy pomocy urządzeń mierzących stres ciała. Przez wyobrażanie przyjemnych i nieprzyjemnych scen, możemy zmieniać poziom stresu w organizmie.

Następna strona: Świadomość myśli, racjonalne i pozytywne myślenie

Tłumaczenie na j. polski i publikacja w serwisie szybkanauka.net za pozwoleniem autora MindTools.
©2001-2013 DC