logo

Przewidywanie stresu

Zarządzanie stresem przez przygotowanie się na niego

Przez przewidzenie stresu możemy przygotować się na jego lepszą kontrolę. Możemy to robić na wiele sposobów:

Próby

Przez praktykowanie w wyobraźni zachowania się podczas stresującego wydarzenia (np. wywiadu, przemowy), przed danym wydarzeniem, możemy przygotować się na niego, zwiększyć pewność siebie i obniżyć poziom stresu podczas danego wydarzenia.

Planowanie

Przez analizowanie prawdopodobnych przyczyn stresu, będziemy zdolni zaplanować swoje odpowiedzi na te prawdopodobne powody stresu. Odpowiedziami mogą być akcje łagodzące sytuacje lub mogą być to techniki zarządzania stresem. Warto się naprawdę przygotować; jest nieefektywnym martwić się w niezdyscyplinowany sposób – to może wręcz działać na niekorzyść. Planowanie odpowiedzi na stres jest techniką używaną przez najlepszych, aby zapewnić, że odpowiadają efektywnie.

Unikanie

Gdy sytuacja będzie prawdopodobnie nieprzyjemna, nie będziemy mogli jej kontrolować i jesteśmy pewni, że nie przyniesie nam korzyści, może być tą, którą warto uniknąć.

Redukowanie ważności wydarzenia

Jeśli jakieś wydarzenie jest dla nas ważne, może uczynić nas zestresowanym. Szczególnie gdy działamy na wysokim poziomie, wiele ludzi nas obserwuje, lub gdy jest perspektywa znacznej nagrody, promocji lub osobistego rozwoju. Obecność rodziny, przyjaciół, lub innych ważnych nam osób może również zwiększać stres. Jeśli stres jest problemem z tych powodów, pomyślmy o tym wydarzeniu – skorzystajmy z każdej okazji, aby zredukować ważność tego wydarzenia w swoich oczach:

Redukowanie niepewności

Niepewność może wzmagać stres. Przyczyny niepewności to zwykle:

Te przypadki braku informacji, lub braku działań ze strony innych ludzi, działają negatywnie na nasze możliwości działania. Najbardziej efektywnym sposobem przeciwdziałania jest zapytać o informacje, które potrzebujemy. To mogą być informacje na temat osiągów firmy, w której pracujemy. Może to dotyczyć zapytania naszego pracodawcy o to czego będzie oczekiwał od nas w przyszłości, abyśmy mogli wybrać odpowiednie cele rozwoju kariery. Jeśli nie jesteśmy pewni jak dobrze sobie radzimy – zapytajmy o recenzje naszej pracy. Gdy instrukcje są niejasne lub sprzeczne – zapytajmy o wyjaśnienia.

Jeśli spytamy w pozytywny sposób, wtedy inni będą szczęśliwi mogąc pomóc i doradzić.

Podsumowanie

Przez przewidywanie stresujących wydarzeń, możemy przygotować się na nie psychicznie. To może dotyczyć próby, planu opanowania stresu, lub unikania nieprzyjemnej sytuacji.

Stres może być też wywołany przez wielkość wydarzenia. W tym przypadku, umieśćmy go na liście swoich celów w kontekście innych wydarzeń. Gdy stres jest spowodowany niepewnością, brakiem wiedzy: zapytajmy o informacje, które potrzebujemy.

Następna strona: Wyobraźnia

Tłumaczenie na j. polski i publikacja w serwisie szybkanauka.net za pozwoleniem autora MindTools.
©2001-2013 DC