logo

Eliminacja stresu z naszego otoczenia

Jeśli żyjemy i pracujemy w źle zorganizowanym środowisku – może być ono sporym źródłem stresu. Uczynienie swojego środowiska zorganizowanym i przyjemnym może pomóc w redukcji stresu i zwiększeniu produktywności. Pamiętajmy jednak, że mimo iż ważnym jest dla ludzi wystawionych na działanie stresu, aby mieć spokojne otoczenie, inni mogą preferować wyższy poziom pobudzenia, większy "szum" zajętego biura.

Punkty wymienione poniżej, brane osobno, mogą przyczynić się w niewielkim stopniu do stworzenia spokojniejszego otoczenia. Jednak wzięte razem mogą odnieść znaczny efekt w redukcji stresu.

Jakość powietrza:

Kiepska jakość powietrza może uczynić życie nieprzyjemnym. Do problemu mogą się przyczyniać:

Możemy uczynić wiele rzeczy, aby poprawić jakość powietrza, a dzięki temu zmniejszyć stres:

Oświetlenie

Słabe oświetlenie może przyczynić się do bólu oczu i zwiększyć zmęczenie, tak samo jak zbyt jasne lub świecące prosto w oczy.

Dekoracje i porządek

Jeśli otoczenie, w pracy lub w domu, jest brudne, niekomfortowe lub zaniedbane, może ono przyczyniać się do stresu i braku skupienia.

Jednak nie należy być przesadnie pedantycznym w utrzymywaniu porządku: mimo że może być trudno koordynować wiele zajęć w nieuporządkowanym otoczeniu, może być łatwo pracować efektywnie nad jednym zadaniem. Ostatnie trendy uporządkowanego biurka ignorują to, że różni ludzie pracują najbardziej efektywnie w różny sposób.

Hałas

Hałas może powodować stres.

Duży poziom hałasu w pracy może pogorszyć zdolność koncentracji. W otwartym biurze, dźwięki rozmawiających ludzi, urządzeń biurowych, mogą pogorszyć jakość wykonanej pracy. Dzwoniące telefony przeszkadzają nie tylko osobie, do której telefon jest skierowany, ale także innym w pobliżu.

Duża ilość hałasu w tle przez cały dzień, oprócz utraty koncentracji, może powodować irytowanie się i bóle głowy.

Rozwiązania problemu hałasu w pracy to:

W domu niechciany hałas może być jeszcze bardziej stresujący i irytujący, bo narusza prywatną przestrzeń.

Jeśli gwar jest z powodu sąsiada lub kogoś z kim dzielimy mieszkanie, może być warto spróbować spokojnie porozmawiać z tą osobą. Poprośmy, aby muzyka była ściszona lub np. inny pokój był wykorzystywany przez hałasujące dzieci.

Umeblowanie i ergonomia

Innym źródłem stresu jest napięcie mięśni i ból spowodowany złym, lub źle użytym, umeblowaniem.

Zwykle ujawnia się to przez bóle pleców spowodowane źle zaprojektowanym krzesłem lub złą pozycją. Warto rozplanować meble tak, aby było nam wygodnie. Jeśli planujemy spędzać dużą ilość czasu każdego dnia siedząc w określonej pozycji, warto zadbać, aby było nam w niej jak najwygodniej.

Jeśli pracujemy przy komputerze, upewnijmy się, że monitor i klawiatura są dobrze umiejscowione i siedzimy w dobrej pozycji wobec nich. Jeśli bolą nas ścięgna dłoni gdy piszemy na klawiaturze przez dłuższy czas, może warto poeksperymentować z ergonomiczną klawiaturą. Jeśli zauważamy, że bolą nas oczy gdy patrzymy na monitor lub zaczynamy mieć bóle głowy, spróbujmy robić okresowe przerwy.

Jeśli czujemy, że doświadczamy niewygody z powodu otoczenia, może być warto przyjrzeć się ergonomii w detalach.

Osobista przestrzeń

Dobrze jest gdy czujemy, że mamy wystarczającą osobistą przestrzeń w pracy, jak i w domu. Możemy odczuwać niezadowolenie, stres i irytacje jeśli pracujemy każdego dnia przy innym biurku lub śpimy każdej nocy w innym hotelu. Nieprzyjemna sytuacja jest w dużej mierze spowodowana brakiem siły lub czasu do zorganizowania i kontroli przestrzeni, w której pracujemy.

Inni mogą również przyczyniać się do stresu gdy narzucają się, nachodzą nasz osobisty obszar, np. wchodząc bez zaproszenia.

Dobrym sposobem ustanowienia osobistej przestrzeni jest mieć własny pokój lub biuro, które kontrolujemy. W innym przypadku, zwykle możemy chociaż odgrodzić się zastawieniem mebli lub zasłoną.

Możemy znaleźć się w sytuacji, w której nie mamy osobistej przestrzeni. Wtedy możemy mieć poczucie własności posiadając przy sobie np. fotografie ukochanych.

Kluczowe punkty

Czasami możemy zredukować stres dzięki polepszeniu jakości otoczenia. Następujące działania potencjalnie mogą zredukować ten rodzaj stresu:

Możemy zrobić większość tych rzeczy relatywnie niskim kosztem. Wszystkie razem mogą mieć zauważalny wpływ na poziom stresu.

Powrót do: Techniki kontroli stresu – spis treści

Tłumaczenie na j. polski i publikacja w serwisie szybkanauka.net za pozwoleniem autora MindTools.
©2001-2013 DC