logo

Poprawianie postawy

Redukcja stresu, który sami tworzymy

Postawa jest istotna w długoterminowym zarządzaniu stresem. Jeśli nasza postawa jest negatywna lub wroga: będziemy wywoływać problemy i stres irytując innych. Mając pozytywne podejście, będziemy wyciągać pozytywne elementy z każdej sytuacji. Ludzie będą bardziej pomocni i kooperatywni jeśli przyjemnie będzie z nami współpracować.

Następne artykuły omawiają postawy, które pomogą nam utrzymać perspektywę, kontrolę i otrzymać jak najlepszą postawę od innych ludzi.

Perspektywy

Gdy jesteśmy pod wpływem stresu łatwo stracić zdrową perspektywę. Problemy, które są błahe mogą przybrać sporych rozmiarów, co może je uczynić trudnymi i zniechęcającymi. Stresowanie się pogarsza problemy, a większe problemy wzmagają stres – błędne koło.

Jeśli przyjmiemy pozytywne podejście do życia, starając się odnaleźć dobrą stronę każdej sytuacji, odkryjemy, że jesteśmy mniej skłonni do stresu. Będziemy mniej się zamartwiać, lepiej spać i bardziej cieszyć z życia. Odkryjemy, że ludzie cieszą się bardziej z pracy z nami.

Dobrze jest nauczyć się widzieć własne błędy jako uczące doświadczenia: jeśli czegoś nauczyliśmy się z własnego błędu – ma on pozytywną wartość.

Jeśli spotykamy się z problemem, który wygląda na ogromny i przytłaczający, zadajmy sobie pytania:

Kontrolowanie

Gdy kontrolujemy własne życie, możemy kontrolować poziom stresu, którego doświadczamy. Jeśli nie mamy kontroli nad tym co się dzieje i nie jesteśmy w stanie nadążać z harmonogramem – nie planujemy właściwie wydarzeń, nie możemy powstrzymać coraz większego stresu. Doświadczymy nieprzyjemnych, stresujących myśli. Uczucie braku kontroli jest nieprzyjemne i stresujące już samo w sobie.

Kontrolowanie życia jest w dużym stopniu sprawą postawy. Często różnica pomiędzy posiadaniem kontroli, a jej brakiem, sprowadza się do zainwestowania małej części czasu w planowanie. Efektywną metodą jest "Osobiste wyznaczenie celu".

Przez planowanie możemy przewidzieć problemy, które napotkamy. To pomoże nam wypracować metody zapobiegania lub unikania problemu, lub przewidzenia i wykorzystania pozytywnych elementów sytuacji.

Najbardziej satysfakcjonujące jest pracowanie nad tym co wybraliśmy, aby osiągnąć własne, długoterminowe cele.

Część procesu planowania i wyznaczenia celu powinna obejmować samodoskonalenie. Jeśli znaleźliśmy obszary osobowości, które powinniśmy poprawić, możemy wyznaczyć cele, aby to zrobić. To może obejmować pracę nad poprawą samo-wizerunku, byciem bardziej realistycznym nad własnymi błędami, pozytywnym myśleniem, nauce z błędów i wyciągania satysfakcji z sukcesów.

Zmiany

Inną, ważną cechą postawy jest nauczyć się cieszyć się ze zmian – bez tego narazimy się na spory stres. Znajdujemy się w środku rewolucji informatycznej. Ma ona wpływ na sposób życia i na społeczeństwo. Będzie co najmniej tak wielka jak "rewolucja przemysłowa".

Tak jak w "rewolucji przemysłowej" – opierający się zmianom będą przez zmiany stratowani. Ludzie, którzy powitają zmiany będą w stanie wykorzystać nowe możliwości. Sukces zależy od adaptacji i przewidywania zmian.

Stosunek do innych

Relacje z innymi mogą być satysfakcjonujące albo stresujące i nieprzyjemne. W pewnym stopniu zależy to od osobowości innych osób, jednak nasza postawa też ma wpływ na to jak inni odnoszą się do nas.

Gdy próbujemy polepszyć jakość wzajemnych stosunków, warto rozumieć różnice pomiędzy kierowaniem relacjami, a ich eksploatowaniem. Jeśli kierujemy relacjami – poprawiamy je dla obustronnej korzyści. Gdy eksploatujemy relacje – poprawiamy swoje rezultaty czyimś kosztem. Jeśli wykorzystujemy innych, zyskamy z czasem odpowiednią reputacje i ucierpimy w dłuższym okresie.

Następujące czynniki są istotne w tworzeniu dobrych relacji:

Dobrą techniką radzenia sobie z ludźmi jest starać się zrozumieć sposób ich myślenia. Starać się samemu myśleć "w ich umysłach". Zobaczyć życie przez ich oczy, poczuć to co czują i zrozumieć ich środowisko, dostrzec wpływy jakie na nich są wywierane, ujrzeć motywacje jakie nimi kierują.

Czasami sprawy przybierają niepomyślny obrót. Niektórzy ludzie nie są inteligentni w utrzymywaniu relacji. Gdy zmagamy się z problemami wzajemnych stosunków, nasza postawa będzie wpływała na ilość stresu jaki doświadczamy:

Podsumowanie

Jeśli doświadczamy dużo stresu z powodu innych ludzi, lub czujemy, że tracimy kontrolę nad życiem, pomóc może zmiana postawy. Możemy wyeliminować część nerwów przez pozytywne nastawienie, trzymanie się perspektywy, wyznaczenie osobistych celów i bycie otwartym na zmiany.

Następna strona: Zwalnianie tempa pracy

Tłumaczenie na j. polski i publikacja w serwisie szybkanauka.net za pozwoleniem autora MindTools.
©2001-2013 DC